Adopce na dálku
Nadace pro rozvoj vzdělání v roce 2004 na dálku adoptovala a nadále podporuje devět dětí ze Zakarpatské Rusi, které pocházejí z nejchudší vrstvy. Děti se průběžně mění, jak odrůstají a odcházejí ze školy. Každé dítě dostává 7 200 Kč na školní rok; peníze jsou určeny na nákup školních pomůcek a podporu jejich vzdělávání. Na projektu spolupracujeme s Diecézní charitou ostravsko-opavskou v Ostravě.
Abychom si udělali lepší obraz o situaci dětí, které podporujeme, napsal nám o dění na Ukrajině vedoucí Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce DCHOO Mgr. Ondřej Rozkopal.
Projekt Adopce na dálku se v Zakarpatské oblasti Ukrajiny realizuje od roku 2002 a za tu dobu pomohli dárci z České republiky asi 1 600 dětem (a jejich rodinám) žít v lepších životních podmínkách a dostudovat.
Současná situace na Zakarpatí je těžká nejen pro lidi z nižších vrstev, ale pro všechny obecně, protože je negativně poznamenána na jedné straně absencí pracovních možností, na straně druhé výrazným (100–200%) zvýšením cen ve všech oblastech života – zdražení se týká elektřiny, plynu, potravin či léků (pro porovnání: před dvěma lety byla cena chleba 5 hřiven (1 hřivna = 92 haléřů), dnes stojí 11 hřiven, někteří lidé přestali chléb kupovat a pečou ho sami). Výplaty pracujících lidí se pohybují v rozmezí 1 000–2 000 hřiven, a lidé tedy kupují pouze nejnutnější věci.
V minulosti lidé využívali možnost sezónních prací v jiných oblastech Ukrajiny nebo v Rusku (i když někdy s negativními zkušenostmi – například s nevyplacením výdělku). Mnozí otcové či matky tímto způsobem zajišťovali své rodiny. Nyní však velká část malých podnikatelů ukončila svou činnost a místní lidé tak ztratili práci.
Nejvíce využívanou možností práceschopných lidí střední vrstvy na Zakarpatí je práce v Česku či v Polsku. Ne všichni však z různých důvodů mohou za prací odejít, a tak jsou lidé, kteří zůstávají doma, odkázáni pouze na hospodářství, které je sytí, a v případě nouze jen na pomoc druhých. A pokud rodinu navštíví nemoc nebo jiná kritická situace, jsou bezradní.
Situace seniorů a zdravotně postižených je ještě více tristní. Důchod činí 1 000–1 200 hřiven a někteří pravidelně jeho větší část platí lékaři nebo lékárně, protože léky a každou návštěvu lékaře si lidé hradí z vlastní kapsy. Často se stává, že člověk odmítne životně důležitou operaci, protože rodina ji nemá z čeho uhradit.
Vše zmíněné se dotýká i konkrétních rodin dětí zapojených do adopce na dálku. Rodiny na měsíční pomoc doslova čekají. Tuto pravidelnou dávku využívají na potřeby dětí a rodiny, na potraviny, oblečení, obědy či potřeby do školy, léky, cestovní náklady apod., dle toho, co nejvíce potřebují.
Nevypadá to, že by se situace v blízké době zlepšila, a to i vlivem složité vnitropolitické a mezinárodní situace a hybridní války na Východě. Nemalou ukrajinskou nadějí tak zůstává pomoc ze Západu i od jednotlivých dárců z bohatší Evropy.
Dětem na Zakarpatské Ukrajině můžete pomoci též vy. Více informací naleznete na www.adoptujsi.cz.